1983 Gaziantep doğumlu olan İhsan Güvenç İlk, Orta ve Üniversite Öğretimini Gaziantep'de tamamladı. Müziğe olan merakı 9 yaşında bağlama ile başladı. Öğrencilik dönemlerinde Gaziantep'de çeşitli musiki korolarında koristlik ve solistlik yapan İhsan Güvenç, liseden sonra Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Sanat Müziği Ses Eğitimi bölümünde ses eğitimi, piyano, kanun dersleri aldı ve bölümünü şeref öğrencisi olarak bitirdi.

Ailesinin de verdiği destek ile özel bir kanalda yayınlanan Popstar Alaturka yarışmasına katılan İhsan Güvenç gösterdiği performansı ile müzikseverlerin desteğin alarak 2008 yılında Popstar Alaturka Türkiye birincisi oldu.

2010 yılında Selçuk Tekay’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Sitem’ adlı albümünde Zeki Müren, Ziya Taşkent, Orhan Gencebay, Selami Şahin ve Selçuk Tekay gibi üstadların eserlerini seslendirdi. Yağmur adlı şarkısı ile çıkış yapan sanatçı 2011 yılında “Uzun Yol Türküleri 2” ve 2012 yılında “Şiirine Kavuşan Şarkılar” adlı albümlerde yorumları ile destek verdi. Türkiye'nin pek çok yerinde konserler veren İhsan Güvenç yurtdışında da verdiği konserlerle de gurbetçilerin gönlünü fethetmekte.

Şimdi TRT İstanbul Radyosu sanatçısı olan İhsan Güvenç 2009 yılından bu yana Trt Müzik’te yayınlan Akşam Sefası programında bizlerle olmaya ve sevenleri için yeni projeler hazırlamaya devam etmektedir.